Esmareis on laeva (vastavalt COLREG-72 A-osa (üldsätted), reegel 3 (üldmõisted)[1]) või sõiduki esimene reis teatavail tingimusil[2]. Õhusõidukitel on esmalend.
Esmareisil tuleb tõendada, et laev on läbinud testi ja sobib kasutusse. Enne laeva üleandmist tellijale ja avareisi toimuvad laeva käigukatsetused ehk proovikäivitused ja proovisõidud.
Esmareisile kutsutakse sageli laevakompanii töötajaid ja püsikliente. Näiteks esimese uue Eesti parvlaeva "Romantika" liiniliiklusele eelnenud esmareis laevakompanii külaliste ja püsiklientidega Helsingi-Tallinn-Riia-Tallinn-Helsingi algas 16. mail 2002. Liinile Tallinn-Helsingi asus "Romantika" 21. mail.
Laialt on tuntud "Titanicu" esmareis, mis algas Southamptonist 10. aprillil 1912 ja pidi lõppema New Yorgis. Punktis 41°40' N, 50°14' W, 330 miili kaugusel Cape Race'ist lõikas jäämägi "Titanicu" paremasse pardasse 61 meetri pikkuse lõhe ja laevaga läks põhja üle 1500 inimese.
Laevade hulka, mis on esmareisilreisil hukkunud, kuuluvad Rootsi laev "Vasa", mis oli oma aja üks suurimaid ja kõige võimsama relvastusega sõjalaevu maailmas (1628), Saksamaa lahingulaev "Bismarck", mis oli suurim Saksamaal ja raskeim Euroopa riigis ehitatud lahingulaev (1941), ning Jaapani lennukikandja "Shinano", mis on suurim laev, mille allveelaev uputanud on (1944).
Kuunar "Mohawk" läks samuti esmareisil 1876 põhja ja sellel olnud inimesed hukkusid. Kuid see tõsteti üles ja teenis USA rannavalves kuni 1910. aastani.
Kui laev sõidab esimest korda uuel liinil, ka see on sageli omamoodi proovisõit, nimetatakse seda avareisiks.